Isegi reguleeritud meditsiinilised abordid võivad põhjustada tüsistusi

Keedult on see välimus ja maitse sarnane tavalise pastaga. Seetõttu tõmbavad paljud tarbijad just selle taimse pasta poole. Seda on kasutatud paljudes pasta retseptides, nagu Alfredo, Bolognese spagetid ja pasta puttanesca. See on tavaliselt ka Tai toidu retseptide koostisosa.

Tervisliku toitumise järgimine nõuab planeerimist ja tahtlikku tegutsemist. See ei pea olema igav või täiesti erinev sellest, millega olete harjunud. Taimne pasta pakub hämmastavat kasu tervisele. Lisades selle oma toidukordadesse, saate süüa maitsvamaid ja tervislikumaid toite. Ärge unustage kasutada suppide või kastmete valmistamisel muid täisväärtuslikke toite, mis sobivad pasta kõrvale täisväärtusliku ja tervisliku eine saamiseks.

Pärast seda, kui Roe v. Wade tühistati, jäeti mõnele naisele võimalus osta internetist aborditablette, mida sageli tarniti välismaalt. Arst hoiatab aga, et reguleerimata pillide võtmine võib põhjustada tõsiseid terviseriske.

Hiljuti JAMA võrgustikus avaldatud uuring näitab, et USA-s on telemeditsiini kaudu abordipillide taotlused märkimisväärselt suurenenud. Enne USA ülemkohtu abordikeelu käsitleva arvamuse eelnõu mais lekkimist sai rahvusvaheline abordipillide teenus Aid Access päevas keskmiselt 82,6 pöördumist.

Pärast seda, kui abordiõiguse andnud märkimisväärne otsus Roe v. Wade juunis ametlikult tühistati, sai organisatsioon päevas keskmiselt 213,7 abordipillide taotlust.

Meedia andmetel ostavad naised India, Venemaa, Kasahstani, Vietnami ja teiste riikide apteekidest reguleerimata aborditablette.

“Tõendid, mida oleme näinud, näitavad meile, et kui te keelate abordi või piirate seda rangelt, ei tee te midagi, et muuta abordi vajadust. Kuid tundub, et te muudate seda, kuidas ja kus inimesed ravile pääsevad, ” ütles Austini Texase ülikooli avalike suhete professor dr Abigail Aiken ja üks uuringu kaasautoritest . FiveThirtyEight .

Kuidas meditsiiniline abort toimib?

Meditsiiniline abort koosneb kahest retsepti alusel väljastatavast ravimist: mifepristoonist ja misoprostoolist, mille võtmise vahe on kuni 48 tundi. USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) kiitis 2000. aastal heaks mifepristooni kasutamise varajase mittekirurgilise abordi korral.

Guttmacheri Instituudi kõigi teadaolevate aborditeenuste pakkujate perioodilise loenduse esialgsete andmete kohaselt moodustas 2020. aastal ravimitega tehtud abort 54% USA abortidest .

Nigar Sofiyeva, kellel on sünnitusabi ja günekoloogia doktorikraad ning õpib praegu Bergeni ülikoolis doktorikraadi, ütleb, et reguleerimata abordipillide ostmine internetist on võimalike lühi- ja pikaajaliste tüsistuste tõttu väga murettekitav.

Ta selgitab, et mifepristoon blokeerib hormooni nimega progesteroon, mis on vajalik raseduse jätkumiseks. Samal ajal kutsub misoprostool esile väga tugevad emaka kokkutõmbed, imiteerides rasedust. Misoprostooli võtmise kõige levinum tüsistus on verejooks.

“See võib põhjustada kontrollimatut verejooksu, mis on nii tugev, et inimesed ei jõua isegi haiglasse. Residentuuri ajal nägin patsiente, kes tulid ja vajusid kiirabi ees kokku, ”ütles ta Healthnewsile.

Sofijeva ütleb, et pärast reguleeritud aborti tehakse ultraheliuuring, mis kinnitab, et embrüo on emaka seintest täielikult eraldunud ja endomeetriumi õõnsus tühi. Ehk siis tehti täielik abort.

“Kui tegemist on reguleerimata või osalise abordiga, võib allesjäänud osa embrüost põhjustada infektsiooni. See on väga tihedas kontaktis veresoontega; seetõttu läheb infektsioon otse verre ja võib põhjustada sepsise ja surma,” ütleb ta.

Infektsioon võib põhjustada emakakoe armistumist ja kahjustada endomeetriumi õõnsust. Ja see võib tulevikus kaasa tuua varase raseduse kaotuse või viljatuse.

«Kui emakaseinal on arm, siis veresooni pole. Seetõttu ei saa embrüo kuidagi seina külge kinnituda ja toitaineid kätte saada,” selgitab Sofijeva.

Kellel on suurem risk?

Sofijeva ütleb, et teatud tervisehäiretega inimestele on reguleerimata abordipillide võtmine veelgi ohtlikum. Nende seisundite hulka kuuluvad hemofiilia või muud häired, mille puhul veri ei hüübi korralikult, aneemia ning südame- ja neeruprobleemid. Teatud ravimite, näiteks aspiriini, võtmine, mis muudavad verd vedeldavaks, suurendab samuti riske.

“Mõnel inimesel võivad haigusseisundid olla diagnoosimata, mistõttu nad ei tea, et neil on palju suurem verejooks,” ütleb Sofijeva.

Ta juhib tähelepanu, et raseduse kinnitamine rasedustestiga on ebapiisav. Ultraheli uuring on vajalik emakavälise ja molaarse raseduse välistamiseks.

“Emakavälise raseduse korral implanteerub viljastatud munarakk end emakaõõnde väljapoole. See võib juhtuda ühes munajuhas, kõhuõõnes või maksas. Harvadel juhtudel võib see juhtuda põrnas. Kui inimesed võtavad aborditablette ja verejooks peatub, võivad nad eeldada, et nad tegid aborti, kuigi nad seda ei teinud.

Molaarse raseduse korral ei arene loode nii, nagu peaks. Nii et kui see eraldub, on verejooks veelgi tugevam, selgitab Sofijeva.

Isegi reguleeritud meditsiinilised abordid võivad põhjustada tüsistusi. 2011. aastal Soomes läbi viidud uuringus , mis hõlmas 24 006 naist, kellele tehti meditsiiniline abort, koges 2,0% nakkust. Peaaegu igal seitsmendal (15,4%) diagnoositi hiljem verejooks ja iga kümnes 10,2% juhtus mittetäieliku aborti.

Guttmacheri Instituudi kogutud andmed näitavad, et USA-s nõuavad 19 osariiki, et ravimitega aborti pakkuv arst oleks ravimi manustamisel füüsiliselt kohal.

Paljudel naistel pole aga suurt valikut. Mayo kliiniku andmetel võivad pärast meditsiinilist aborti vajada arstiabi järgmised sümptomid:

  • Tugev verejooks – kahe või enama padjandi leotamine tunnis kahe tunni jooksul.
  • Tugev kõhu- või seljavalu.
  • Palavik, mis kestab üle 24 tunni.
  • Halva lõhnaga tupest väljumine.

“Kui see on piiratud, kasutavad inimesed palju agressiivsemaid meetodeid,” ütleb MD Sofiyeva.

Uuringud näitavad, et me valetame sageli seksi kohta, sealhulgas partnerite arvu, armatsemise sageduse või nauditava kohta. Mõned kõige levinumad pettused ei ole omakasupüüdlikud ja neid mõjutavad soolised ootused.

2022. aasta uuringus küsitleti anonüümselt 200 inimest oma seksuaalelu kontekstis ebaaususe kohta. Neist 92% ütles, et suudavad sellist pettust meenutada. Seejärel küsisid teadlased veel 330 inimeselt, mille kohta nad täpselt valetasid.

Uuringu autor, PhD Christian L. Hart ütleb, et enamik levinumaid valesid ei olnud “tingimata omakasupüüdlikud”, kuna enam kui pooled osalejatest teatasid, et teesklesid orgasme ja liialdavad seksi ajal naudingut.

Ühendkuningriigis asuv psühhoseksuaal ja paaride psühhoterapeut Clare Faulkner ütleb, et tema kliiniline kogemus viitab sellele, et orgasmi teesklemine võib olla seotud “häbi või hirmuga, et inimesel on mingil moel puudu”.

“Seega on vaja näidata ennast, mis erineb inimese enda tõelisest kogemusest,” ütles ta Healthnewsile.

Uuringus teatasid naised, et valetavad orgasmi või naudingu kohta sagedamini kui mehed. Faulkner ütleb, et sellel on midagi pistmist nende ootustega. Lisaks võib meestel olla keerulisem orgasmi teeselda, sest nende partner näeb, kas ejakulatsioon toimus.

“Ja kui keegi sellesse tsüklisse satub, on seda üsna raske katkestada,” lisas ta.

Mõned inimesed on anorgasmilised, mis tähendab, et nad ei saa kunagi orgasmi, mistõttu võib olla raske seda suhetes väljendada, kui nende partner usub, et nad saavad orgasmi või et neil on puudujääk, selgitab Faulkner.

Kuid mitte ainult naised ei teeskle, et neil on orgasme. Orgasme teesklemise kohta, milles osales 180 meessoost ja 101 naissoost kolledži üliõpilast, leiti, et iga neljas mees ja iga kahekordne naine on kunagi orgasmi teeseldanud, enamasti peenise-vaginaalse vahekorra ajal.

Kõige sagedamini teatati põhjustest, et orgasm oli ebatõenäoline, nad soovisid vahekorra lõpetamist või soovisid vältida negatiivseid tagajärgi, näiteks oma partneri tunnete riivamist.

Neile, kes kahtlustavad, et nende partner teeskleb orgasmi, soovitab Faulkner olla tähelepanelik süüdistavate sõnade, nagu “valetamine”, kasutamisel. Selle asemel soovitab ta luua ruumi, kus on võimalik uurida oma kogemusi ja selle vajaduse põhjuseid.

Kui palju partnereid meil on olnud?

Ohio osariigi ülikooli teadlased küsitlesid 2013. aastal 293 18- ja 25-aastast üliõpilast seksuaalsuse ja muu soorolli käitumise kohta. Küsimustele vastates ühendati mõned õpilased polügraafiaparaadiga. Nad ei teadnud, et valedetektor tegelikult ei tööta.

Seksuaalse käitumise osas tundsid osalejad survet reageerida nii, nagu nende soo puhul eeldatakse. Näiteks teatasid mehed, et neil on olnud rohkem seksuaalpartnereid, kui nad ei olnud valedetektoriga ühendatud. Naised aga ütlesid, et neil on vähem partnereid, kui nad polnud polügraafiga ühendatud.

Võrreldes tulemusi 2003. aasta sarnase uuringuga, leidsid teadlased olulise erinevuse. Hilisemas uuringus teatasid naised rohkem seksuaalpartneritest kui mehed, kui nad mõlemad olid valedetektoriga ühendatud.

“Ühiskond on muutunud isegi viimase 10 aasta jooksul ja mitmed teadlased on leidnud, et meeste ja naiste vahelised erinevused teatud seksuaalkäitumise valdkondades on sisuliselt kadunud,” ütles uuringu autor ja psühholoogiaprofessor Terri Fisher. Ohio osariigi ülikooli Mansfieldi ülikoolilinnakus.

Harti läbiviidud küsitluses teatas 31% vastanutest, et nad valetavad oma seksuaalpartnerite arvu kohta. Meeste ja naiste vahel olulist erinevust ei olnud.

Ühiskonna ajalugu näitab, et mehi, kellel on rohkem seksuaalpartnereid, on peetud tugevamaks ja mehelikumaks, selgitab Faulkner. Samal ajal on naise religioosne ideaal olnud keegi, kes jääb puhtaks, et “naise jaoks on kuidagi defitsiit olla seksuaalne”.

“Ajalooliselt on nauding rohkem meeste kogemus, mitte naissoost nauding. See on peaaegu nagu ajalooliselt võrrandist välja jäetud.

Contents