Ashlee Birmes řekla, že první záchvat byl jako případ bronchitidy.

Po výstřelech sestry seděly na tribunách 15 minut, aby se ujistily, že nemají alergické reakce.

Související: Iowa odmítá 71 % vakcíny proti COVID nabízené federály, protože poptávka stále klesá

Jazalyn řekla, že svůj výstřel sotva cítila. Jennessa si promnula rameno a zabručela, že ji střela bolí hůř, než čekala. Řekla však, že nepochybovala o tom, že se vrátí pro svou druhou dávku za tři týdny.

"Nemá smysl, pokud nedostanete druhou," řekla.

Klinika North High z minulého týdne byla první ze dvou, které okres zařídil pro studenty ve věku 16 a více let, aby byli očkováni. Na začátku tohoto roku se konalo několik klinik pro zaměstnance okresu poté, co byla pro pedagogy k dispozici vakcína COVID-19.

Druhá klinika byla naplánována na středu na Rooseveltově střední škole a zaměstnanci MercyOne podávali injekce. Budou se konat následné kliniky, aby se zajistilo, že studenti dostanou druhé dávky před koncem školního roku.

Samantha Hernandez zastřešuje vzdělávání pro Register. Kontaktujte ji na čísle (515) 851-0982 nebo svhernandez@gannett.com . Sledujte ji na Twitteru na @svhernandez nebo Facebooku na facebook.com/svhernandezreporter .

Je tu video Ashlee Birmes poklady.

Ukazuje, jak její matka zastavuje k Birmesově domu v Le Mars. Ukazuje Birmesova dvouletého syna bez sebe radostí – jeho ruce a nohy se závratně rozbušují, když ze sebe vypouští proud "Ahoj, Nano. Miluju tě, Nano. Ahoj, Nano." Jakmile se otevřou dveře auta, batole vrazí dovnitř, aby svou babičku zalilo více láskou.

"Tak to bylo pokaždé, když ji viděl," řekla pětadvacetiletá Birmes.

Během posledního měsíce se snažila usnadnit malému vstup do nového světa, kam už babička nechodí. Staci Ann Birmes (50) zemřela ve svém domě 8. dubna po měsíčním boji s přetrvávajícími účinky COVID-19.

Pro Birmy a přátele a rodiny 6 000 dalších Iowanů nebude návrat k předpandemickému normálu.

► Iowa Mourns: Vzpomínka na Iowany, které jsme ztratili kvůli COVID-19

Staci Birmes, která také měla fibromyalgii, poprvé onemocněla touto nemocí v listopadu, během nejhoršího nárůstu, který Iowa zažila. Ashlee Birmes řekla, že první záchvat byl jako případ bronchitidy. Pozdější sken odhalil, že její plíce jsou hromadou zjizvené tkáně, řekla Ashlee Birmes. Její matka zmodrala nedostatkem kyslíku, jen když procházela domem.

Teprve kolem svého vnuka našla Staci Birmes energii, aby se chovala, jako by se nic nedělo.

„Tato pandemie byla skutečná“: Podle čísel

Od první oběti pandemie v Iowě 24. března 2020 zemřelo na tuto nemoc denně v průměru 14 Iowanů. Za 13 a půl měsíce zabil COVID-19 více Iowanů než osm z 10 hlavních příčin úmrtí v roce 2017 dohromady . Na vrcholu pandemie v Iowě, v listopadu a prosinci, na ni denně v průměru zemřelo téměř 46 Iowanů.

Počet úmrtí na tuto nemoc dosáhl v sobotu v poledne 6000.

"Doufám, že je to dostatečný důkaz pro toho, kdo může mít nadále pochybnosti, že tato pandemie byla skutečná," řekl Dr. Jorge Salinas, hlavní epidemiolog z University of Iowa Hospital and Clinics. „Nesmírně to ovlivnilo životy Američanů a životy lidí na Zemi.

V Iowě bylo dost pozitivních testů – více než 398 000 – pro téměř každého osmého Iowana. Lidé nemocní COVID strávili kolektivně 158 975 dní v nemocnicích v Iowě a systém zdravotní péče byl na podzim téměř zahlcen. (Ministerstvo veřejného zdraví státu Iowa uvádí denní součty pozitivních testů a lidí v nemocnicích, nikoli celkový počet jednotlivců, kteří byli pozitivně testováni nebo byli hospitalizováni.)

Starší lidé čelili nejhrozivějším následkům COVID-19. Lidé ve věku 80 let a starší představovali 58 % úmrtí. Nemoc https://czech.gluconol-website.com/ zabila 2 335 Iowanů, kteří bydleli v pečovatelských domech, což je téměř 40 % z celkového počtu obětí, přestože obyvatelé pečovatelských domů tvoří méně než 1 % celkové populace státu.

Obyvatelé a zaměstnanci pečovatelských domů byli také mezi prvními skupinami Iowanů, kteří měli nárok na očkování. Epidemie v domovech pro seniory od té doby téměř vymizely.

► Více: Iowa dosáhla nulových propuknutí COVID v domovech pro seniory poté, co vakcíny ovládly koronavirus

Iowa a národ nejsou na stejném místě jako před několika měsíci, říkají vládní a zdravotní úředníci.

„Každým dnem jsou věci lepší a lepší, protože lidé dostávají více vakcín“

Guvernér státu Iowa Kim Reynolds s odvoláním na míru proočkovanosti a klesající virovou aktivitu ve středu prohlásil, že je čas, aby se Iowans „přiklonil více k normálu“.

"Není důvod, abychom se nadále obávali COVID-19," řekl Reynolds. "Víme, jak to zvládnout, a že jednotlivcům lze důvěřovat, že udělají rozhodnutí, která nás udrží na cestě vpřed. Věřím, že Iowané jsou připraveni znovu žít své životy normálně, a myslím, že jsme si to zasloužili."

Podle amerického Centra pro nemoci a kontrolu asi 59 % dospělých Iowanů dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti COVID-19. Asi 39 % celkové populace státu, včetně mladých lidí, kteří nemají nárok na vakcíny, bylo plně očkováno.

Krátce po Reynoldsových poznámkách federální regulační orgány schválily vakcínu Pfizer pro lidi ve věku 12 let. Ve čtvrtek nové pokyny CDC umožnily plně očkovaným lidem, aby kromě omezených případů nenosili pokrývky obličeje.

► Více Čtvrtek: Děti z Iowy ve věku 12 nebo starší mají nyní nárok na vakcínu Pfizer COVID-19. A dávky jsou k dispozici.

► Více Pátek: Tady je, kdo v Iowě zvedá nařízení o maskách po nových pokynech CDC ohledně COVID-19

"Celkově jsou Amerika a Iowa v lepší pozici každý týden a každý den se věci zlepšují a zlepšují, jak lidé dostávají více vakcín," řekl Salinas s tím, že je přesvědčen, že je vhodné začít s uvolňováním opatření v oblasti veřejného zdraví.

Přirovnal vakcíny proti COVID-19 k Eiffelově věži nebo Velké čínské zdi na stupnici velikosti a úcty k tomuto úspěchu. Vědci za ně odpovědní by měli získat Nobelovu cenu, řekl Salinas.

"Všechno vedle toho, bez ohledu na to, jak krásné nebo důležité, je vakcínou zakrnělé," řekl Salinas.

I tak očekává, že skutečný konec pandemie bude za chvíli. Lidé budou stále nosit masky v jeho nemocnici během rutinních interakcí; není jasné, jak často mohou lidé potřebovat další přeočkování vakcíny; a je dost lidí, kteří vakcínu přímo odmítají, že očekává, že občasné, relativně malé, ohniska budou pokračovat.

► Více: Uvnitř nemocnice v Iowě zachvácené COVID-19

Pandemické myšlení bude podmínkou, se kterou si lidé budou muset zvyknout na život, řekl.

Ashlee Birmes a její rodina podle ní brali pandemii vážně. Když byli na veřejnosti, nosili masky. Postavila se do fronty na vakcínu, jak nejrychleji mohla.

Ale nechová se, jako by pandemie skončila. Její syn ještě nemůže být očkován a ona – a další v komunitě, dodala – musí zintenzivnit a chránit lidi, kteří nejsou způsobilí nebo jinak nemohou být očkováni, řekla.

"Můj syn je mladý a nemusí to mít tak špatné jako někteří dospělí, ale člověk nikdy neví," řekla Birmes, která je také těhotná s druhým dítětem. "Prostě mě to děsí. Vím, že mám tu další vrstvu ochrany a můžu nosit masku, ale přimět dvouleté dítě, aby nosilo masku a zůstalo blízko tebe, je extrémně těžké."

► Více: Míra COVID-19 u dětí může být vyšší, než se dosud vědělo, říkají odborníci, a dokud nebudou moci být očkovány, pandemie může přetrvávat

"Vzali jsme našeho posledního rodiče, kterého jsme měli"

Salinas přirovnává pandemii k válce nebo životu pod diktaturou v rozsahu společenského traumatu, které virus ničí. Některá traumata budou tvrdá, jako je zotavení se ze ztráty zaměstnání nebo truchlení nad smrtí milovaného člověka. Jiní, jako jsou emocionální traumata z roku abnormálního, úzkostného, ​​izolovaného života, budou mít jemné a nečekané vlny, řekl.

Přetrvávající účinky budou také nerovnoměrné – stejně jako pandemie ovlivnila Iowany s nižšími příjmy, lidi žijící v obecních bytech a lidi, kteří nejhůře nemohli pracovat z domova.

► Více: Tato PSČ okresu Polk mají nižší proočkovanost než jejich sousedé. Co se dělá pro zvýšení sazeb?

Vyzval k retrospektivní zprávě podrobně popisující reakci Iowy na pandemii s důrazem na to, co by se dalo zlepšit pro budoucí zdravotní krize.

"Můžeme se pokusit, abychom se vzdorovitě vrátili k tomu, jak věci byly, ale prostě to nejde," řekl Salinas. "Věci se budou muset změnit a my si budeme muset přiznat bolest a rozsah událostí, jako je tato. Pokud se to rozhodnete nedělat, bude těžší tyto situace překonat."

Způsob, jakým se Iowa a národ zotaví z pandemie, bude výsledkem politiky a politických rozhodnutí, řekl Salinas.

Pandemie nefungují ve vakuu, odcizené od zbytku života. Přerušují a staví na a skládají boje, kterým čelí instituce, sociální systémy a lidé.

Pandemie Ashlee Birmesovou nestála jen rodiče. Před šesti lety ztratila otce; ve skutečnosti COVID odstřihl celou generaci z její rodiny.

"Je smutné, že tato pandemie vzala posledního rodiče, kterého jsem měla. Posledního žijícího prarodiče na mé straně by moje děti poznaly a užily si ho," uvedla v textové zprávě.

"Teď," řekla v rozhovoru, "je to právě hotovo."

Nick Coltrain je politický a datový reportér registru. Kontaktujte ho na adrese ncoltrain@registermedia.com nebo na čísle 515-284-8361.

„Co se týče hlídky, naši důstojníci tam venku dělali svou práci a vydávali tato doporučení,“ uvedl v tiskové zprávě náčelník Phillip Francisco. stimulační kontroly a potřebují zásoby.“

Tým vydal osm citací následující den na zátarasy a během saturačních hlídek na US Route 160 v Tuba City a US Route 191 v Chinle, uvedla tisková zpráva.

Policejní obvody tohoto oddělení také během víkendu provozovaly kontrolní stanoviště veřejné bezpečnosti v komunitách a saturační hlídky.

Okresy vydaly o víkendu následující počet zákazů vycházení a dopravních citací.

  • Shiprock, Nové Mexiko – 7
  • Crownpoint, Nové Mexiko – 31
  • Tuba City, Arizona – 48
  • Chinle, Arizona – 2
  • Kayenta, Arizona – 6
  • Dilkon, Arizona – 6

Při prvním stěhování svého druhu v Arizoně národ Navajo oznámil 6. dubna svůj první 57hodinový zákaz vycházení o velikonočním víkendu. Zákaz vycházení bude opět platit mezi 24. hodinou večer 24. dubna a 5. hodinou ranní 27. dubna.

Kromě nezbytných zaměstnanců s oficiální identifikací a lidí v nouzi dostali obyvatelé Navajo Nation příkaz zůstat během zákazu vycházení doma. Každý, kdo porušil příkaz kmene o zákazu vycházení, mohl být obžalován, včetně pokuty až 1 000 dolarů a 30 dnů vězení, oznámili již dříve úředníci.

Od 30. března má národ Navajo také zákaz nočního vycházení, který vyžaduje, aby obyvatelé zůstávali doma každý den mezi 20:00 a 5:00.

"Zákaz vycházení je jen jedním z několika příkazů, které mají pomoci naší komunitě; úspěch boje s tímto virem skutečně spočívá v individuální odpovědnosti," řekla mluvčí policejního oddělení Christina Tsosie The Arizona Republic.

„Nadále vyzýváme veřejnost, aby dodržovala příkazy k pobytu doma a denní zákaz vycházení, dodržovala sociální distancování a nosila masku na veřejnosti, ale co je nejdůležitější, aby zůstávala doma, pokud není potřeba nezbytností,“ jako je jídlo nebo medicína, řekla.

K sobotě měl národ Navajo 1 197 známých případů COVID-19 a 44 potvrzených úmrtí. Z 1197 případů kmene bylo 714 identifikováno v Arizoně. Kmen od soboty nezveřejnil aktualizovaná čísla.

Odpověď: Není čas.

"Máte zákonodárný sbor, který prostě nechtěl nic dělat." Bude to trvat dlouho, než se změní složení zákonodárného sboru,“ řekl Brian Tanquilut, senior viceprezident pro zdravotnictví v Nashvillu pro Jefferies & Co.

Pojistit TN milník se blíží po roce hluku

Contents