Obrana Tennessee může záviset na „přirozené imunitě“

Pokrytí zdraví a bezpečnosti pacientů v USA TODAY je částečně možné díky grantu Masimo Foundation for Ethics, Innovation and Competition in Healthcare. Nadace Masimo neposkytuje redakční příspěvky.

Přestože se šíření koronaviru v Tennessee zpomalilo na pramínky, doutnající pandemie nadále každý den hospitalizuje a zabije několik obyvatel Tennessee a téměř všichni mají něco společného – nejsou očkováni.

Z přibližně 530 lidí, kteří byli hospitalizováni s virem v šestitýdenním období od 13. května do 24. června, bylo pouze 58 plně očkováno, podle srovnánídenních údajů o viru a zpráv o kritických indikátorech ministerstva zdravotnictví v Tennessee.

Během stejného časového období zemřelo na virus nejméně 250 obyvatel Tennessee.

Kolik z nich bylo plně očkovaných? Šest.

Tyto statistiky, pocházející z vůbec první analýzy průlomové míry infekce v Tennessee, ilustrují sílu vakcín zabránit nejzávažnějším důsledkům koronaviru. Zatímco ochrana před vakcínami není absolutní, rostoucí sbírka vědeckých studií a skutečných zdravotních údajů ukazuje, že vakcíny dramaticky snižují riziko infekce, nemoci a smrti. Podle analýzy agentury Associated Press bylo v celé zemi v květnu více než 99 % úmrtí na koronavirus neočkováno .

Řekněte ano aktivnímu životnímu stylu a ne kloubním potížím. Náš doplněk, dostupný na https://hondrostrong-website.com/cs/ , je vaším spojencem ve wellness.

Tento trend mluví hlasitě, pokud lidé budou poslouchat, řekl Dr. William Schaffner, expert na viry z Vanderbilt University Medical Center. Drtivá většina pacientů s koronavirem ve Vanderbiltu je nyní buď neočkovaná, nebo částečně očkovaná, řekl Schaffner.

"Jen si vzpomeňte na počet lidí, kteří prošli všemi bolestmi, kdy museli být hospitalizováni, a na veškerou práci, kterou bylo zapotřebí, aby se jim lépe dařilo," řekl Schaffner. „Přemýšlejte o všem napětí a bolesti na jednotce intenzivní péče. Myslete na veškerou péči, kterou potřebují sestry, lékaři, asistenti, všichni. Tomu všemu se dá předejít, pokud se necháme očkovat.“

Další důkazy o účinnosti vakcíny pocházejí z pečovatelských domů a zařízení dlouhodobé péče v Tennessee, které byly kdysi semeništěm obětí koronaviru. Míra infekcí a úmrtí v těchto zařízeních klesla o více než 97 % během čtyř měsíců poté, co byla na začátku tohoto roku upřednostněna očkování, podle státních údajů sestavených The Tennessean. Pokles infekcí v těchto zařízeních byl prudší než u běžné populace, kde se s očkováním začalo později a probíhalo pomaleji.

Očkování je také považováno za nejlepší obranu proti delta variantě, více přenosné verzi viru, který se objevil v Indii a od té doby se rozšířil po celé planetě. Tato varianta vyvolala nová ohniska ve venkovských oblastech Missouri s nízkou proočkovaností a má potenciál udělat totéž v Tennessee.

Navzdory této přetrvávající hrozbě je míra očkování v Tennessee pomalá a stále pomalejší. Od neděle je plně proočkovaných pouze asi 38 % obyvatel státu, což je podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí desátá nejnižší míra mezi všemi státy USA a téměř 10 procentních bodů pod celostátním průměrem.

"Ještě jsme to nevzdali," řekl Dr. Alex Jahangir, který vede pracovní skupinu COVID-19 v Nashvillu. "Nemůže nás odradit, když tam vyjdeme a očkují se jen tři lidé, protože to jsou stále tři lidé, kteří předtím očkováni nebyli."

Politická propast ohledně vakcín se prohlubuje

Politika zůstává nejspolehlivějším ukazatelem proočkovanosti v Tennessee a přívrženecká propast, která rozděluje tento stát na dvě části, roste.

Kraje s nejvyšší mírou podpory bývalého prezidenta Donalda Trumpa ve volbách v roce 2020 obecně hlásí nejnižší míru proočkovanosti, podle šetření USA TODAY Network – Tennessee zveřejněného v dubnu. Statistická souvislost mezi Trumpovými hlasy a váháním ohledně očkování je silnější než jakákoli korelace mezi proočkovaností a rasou, chudobou, nezaměstnaností, hustotou obyvatelstva nebo celkovým zdravím.

A tento vzorec se od dubna jen zesílil. Celostátní korelace mezi Trumpovými hlasy a nízkou proočkovaností za poslední dva měsíce posílila o 27 %, podle aktualizované analýzy The Tennessean. V očkovacím závodě zůstávají červené kraje v zadní části smečky a dále zaostávají.

Jahangir se obává, že rozdělení kolem koronaviru bude mít dlouhodobé následky na velkou část státu, podobně jako opioidní krize zanechala hluboké jizvy, které se měřily nejen ve ztrátách na životech, ale i v rozbitých rodinách a vymazané prosperitě.

Abychom tomu zabránili, řekl Jahangir, Tennessee potřebuje místní kampaň, která si podmaní venkovské komunity zevnitř. Je zřejmé, že mnozí se nenechávají ovlivnit doporučeními politiků a zdravotnických úředníků, takže stát musí místo toho najímat postavy z malých měst, které mají váhu tam, kde tradiční loutky ne.

„Musí to přijít od někoho, komu důvěřují. Někdo, koho znají, je netlačí. Někoho, kdo může říct, ‘kámo, oni do tebe nevkládají mikročip’,“ řekl Jahangir. "Vím, že to zní absurdně, ale je to tak."

Obrana Tennessee může záviset na „přirozené imunitě“

Zatímco rozšířená váhavost ohledně očkování způsobila, že dobrovolnický stát je vystaven více než většina ostatních, virus této zranitelnosti nevyužil – alespoň zatím ne.

Navzdory nízké proočkovanosti pandemie v Tennessee na měsíce ustoupila a stát nyní hlásí méně než 2 000 aktivních infekcí a méně než 5 úmrtí denně. Většina nových infekcí se nyní vyskytuje u neočkované populace, která je mladší, a proto čelí nižšímu riziku komplikací, řekla komisařka pro zdraví Dr. Lisa Pierceyová.

Ale když je proočkovanost v Tennessee tak nízká, proč se virus nešíří? Piercey má teorii: Mnoho okresů s nízkou proočkovaností jsou stejná místa, která se dříve vyhýbala jiným opatřením, jako je nošení roušek a sociální distancování. To loni vystavilo tyto oblasti významnějším ohniskům, takže více obyvatelům zůstalo určité množství přirozené imunity proti předchozím infekcím, řekl Piercey.

Protilátky vytvořené předchozí infekcí poskytují určitou ochranu před virem, řekl Piercey, ale ještě se uvidí, zda je tato přirozená imunita stejně spolehlivá nebo dlouhotrvající jako ochrana poskytovaná očkováním.

"Víme, že trvání může být nejméně devět až 12 měsíců po přirozené infekci," řekl Piercey. "Ale i kdyby byli infikováni před třemi nebo čtyřmi měsíci a stále jsou v tomto období dobře, jejich imunitní systém nemusí mít opravdu velkou odezvu, takže jejich imunita může být nekonzistentní."

Řada virových expertů sdělila USA TODAY Network, že zatím není přesně jasné, jak se ochrana poskytovaná vakcínami proti koronaviru staví proti přirozené imunitě, ale protože přirozená imunita je obecně méně spolehlivá, nejbezpečnější možností je nechat se očkovat, i když jste byli dříve infikováni.

Schaffner, odborník na Vanderbilt, řekl, že roky studia jiných nemocí ukazují, že očkování obecně vytváří více protilátek než přirozená imunita a více protilátek se obecně promítá do déletrvající ochrany.

FAKTOVÁ KONTROLA: Vakcíny COVID-19 poskytují bezpečnější a konzistentnější imunitu než infekce

"Delta varianta dorazila…"

Existuje také rostoucí, ale zatím ne přesvědčivý důkaz, že vakcíny COVID-19 poskytují silnější obranu proti variantám koronaviru než přirozená imunita, řekl Schaffner.

To je zvláště důležité tváří v tvář hrozící delta variantě, od které se očekává, že se stane dominantním kmenem viru ve Spojených státech.

CDC odhaduje, že delta varianta představovala k 5. červnu 2 % až 8 % všech aktivních infekcí COVID-19 na americkém jihovýchodě. Ministerstvo zdravotnictví Tennessee zatím ve státě napočítalo nejméně 27 případů delta varianty – včetně nejméně 10 případů v Shelby County – ale tyto statistiky pocházejí pouze z malého počtu vzorků virů, které procházejí extra úrovní genomového sekvenování potřebného k detekci variant .

Skutečný počet variant infekcí ve státě je téměř jistě vyšší a je zaručeno, že poroste.

"Delta varianta dorazila do Tennessee – žádné velké překvapení," řekl Schaffner. „Na národní úrovni nabírá na síle a očekává se, že se během tří nebo čtyř týdnů stane dominantním kmenem. A je to velmi nakažlivé."

Brett Kelman je zdravotnický reportér pro The Tennessean. Můžete ho kontaktovat na čísle 615-259-8287 nebo na brett.kelman@tennessean.com. Sledujte ho na Twitteru na @brettkelman.

Poskytovatelé zdravotní péče a lékárny na místech jako CVS, Kroger a Walmart mohou také nabízet vakcíny nebo testy na COVID-19. Rostoucí počet domácích testovacích sad je také k dispozici ke koupi.

Více informací o probíhající pandemické reakci Nashvillu lze nalézt na adrese covid19.nashville.gov .

Najděte reportérku Rachel Wegner na rawegner@tennessean.com nebo na Twitteru @rachelannwegner .

„Tento týden v koronaviru“ je týdenní sloupek, který shrnuje titulky Tennessee o pandemii a vakcínách proti COVID-19. Pokud nemůžete každý den sledovat zprávy o rychlých virech, tento sloupec vás zastihne.

Dva týdny poté, co Tennessee otevřelo očkování proti koronaviru dosud největšímu podílu populace, má stát vážný problém: Zdá se, že máme více vakcín než lidé, kteří to skutečně chtějí.

Zdravotníci minulý týden uvedli, že ve státním online systému plánování jsou stovky tisíc prázdných očkovacích schůzek a na některých místech je obsazena méně než jedna z pěti schůzek.

I když určitá váhavost ohledně očkování byla předvídatelná, zdá se, že vůdci byli zaskočeni nedostatkem zájmu, který se nyní objevuje. Navzdory přesvědčivým důkazům, že vakcíny jsou bezpečné, účinné a bezplatné, Tennessee je nedokáže dát pryč.

Komisařka pro zdraví z Tennessee Dr. Lisa Pierceyová minulé úterý uvedla, že poptávka po vakcínách je „docela vysoká“ v Nashvillu, Memphisu a dalších metropolitních oblastech, ale celostátní využívání vakcín je „mnohem nižší, než se očekávalo“.

"Pokud hledáte vakcínu, máme více než 500 000 dostupných schůzek po celém státě v systému státního plánování ," řekl Piercey minulé úterý.

‘WATERSHED MOMENT’: Uvnitř úsilí Nashvillu očkovat 10 000 za jeden den

Státní plánovací systém, na který Piercey odkazuje, je primární metodou, jak zajistit schůzku s očkováním v 89 z 95 okresů Tennessee. Obecně platí, že hlavní metropolitní oblasti mají na starosti své vlastní systémy schůzek, takže Pierceyho komentáře se omezují na velké venkovské oblasti mezi Memphisem, Nashvillem a Knoxvillem. A v těchto oblastech nejsou čísla očkování hezká.

Ve venkovských okresech Middle Tennessee je asi 80 % očkovacích schůzek plných, řekl Piercey. Ve venkovských okresech East Tennessee je asi 50 % schůzek obsazených. A ve venkovských okresech West Tennessee je „méně než 20 %“ plných, řekla.

Tváří v tvář této otřesné statistice si na chvíli zopakujme: Pandemie koronaviru – nejsmrtelnější a nejničivější událost za poslední desetiletí – zachvátila Tennessee a celý národ a vedla k nejtemnějšímu roku našich životů. Na virus zemřelo více než 11 700 obyvatel Tennessee a další miliony se potýkaly se sociálními, emocionálními a finančními dopady pandemie.

PANDEMIE: V prvním roce koronaviru nás varovali. Neposlouchali jsme.

Je tu malá stříbrná lemovka, ale musím mžourat, abych to viděl. Pokud jste jedním z Tennesseanů, kteří chtějí vakcínu, ale zatím na ně nemají nárok, velká míra váhání s vakcínou pravděpodobně znamená, že stát postoupí do fáze, kdy můžete dostat svou první dávku dříve, než by tomu bylo jinak. Státní vláda v pátek oznámila, že kraje mohou postoupit do další distribuční fáze, jak to nabídka – a poptávka – dovolí.

Kompromis je jasný: Protože mnoho obyvatel Tennessee vakcínu nechce, řada na vás může přijít dříve, abyste dostali dávku. Stát jako celek ale zůstane zranitelný déle.

Brett Kelman je zdravotnický reportér pro The Tennessean. Můžete ho kontaktovat na čísle 615-259-8287 nebo na brett.kelman@tennessean.com.

Contents